Для зв'язку з адміністрацією: [email protected]
Реєстрація    Увійти
Авторизація

Перша піратська копія закордонного компютера "ZX-Spectrum" з'явилась саме у Львові

Про це мало хто говорить, але як виявилось, першу "піратську" копію персонального комп'ютера ZX Spectrum було виготовлено науковцями саме у Львові. Хто ще памятає комп'ютери, програми на яких завантажувались з аудіокасет - ця стаття саме для вас. Для всіх інших читачів хочу сказати: задумайтесь, який потужний науково-технічний потенціал ми втратили.
Перша піратська копія закордонного компютера "ZX-Spectrum" з'явилась саме у Львові

Клони "Спектрума" стали масово з'являтися в Радянському Союзі у 1986-89 роках. Довгий час було невідомо, з чого почався цей процес, але в 1999 році авторам електронної спектрумовської газети Optron вдалося з'ясувати, де з'явився перший радянський "Спектрум".

Виявилося, що вперше схему фірмового "Спектрума" "зламали" і повторили на вітчизняних комплектуючих у Львові. Всі роботи велися в 1984-1985 рр. в ОКБ Львівського політехнічного інституту. У той час він був секретним і режимним підприємством, а нині називається НДКІ ЕОВТ (Науково-дослідний конструкторський інститут електронно-обчислювальної вимірювальної техніки) держуніверситету "Львівська політехніка".

У 1999 році автори "львівського варіанту" ще працювали в інституті. Про те, як у СРСР потрапили перші "Спектруми", ми сьогодні можемо дізнатися з інтерв'ю опублікованого в журналі "Оптрон".

Ініціатором перевтілення фірмового "Спектрума" у вітчизняний можна вважати Едуарда Андрійовича Марченко. Він виступив дизайнером корпусу комп'ютера і вперше підключив "Спектрум" до телевізора через антенний вхід. Тим не менш, він не так вже гордий своїми звершеннями. За словами Марченко, знай він, що з усіх підприємств Союзу почнуть пропадати мікросхеми пам'яті РУ5, які розтягувались спектрумістами-саморобками (причому в таких масштабах, що стало неможливим виконання деяких державних замовлень), він би ще добре подумав, перш ніж сприяти популярності "Спектрума".

Першим повністю відтворив "Спектрум" Юрій Дмитрович Добуш: він вивчив та розібрав на доступні в СРСР деталі фірмову і особливо секретну мікросхему ULA, в якій фактично і уміщався весь комп'ютер, не рахуючи пам'яті, процесора і пари мультиплексорів.

Також у розробці брали участь Євген Євгенович Натопта, займався програмною частиною комп'ютера, і Олег Васильович Старостенко - творець першої друкованої плати персонального компютера ПК-01 "Львів" (який теж став першим домашнім компютером багатьох людей, які виросли в кінці 80х - на початку 90х років, - прим.ред)

Перша піратська копія закордонного компютера "ZX-Spectrum" з'явилась саме у Львові

Компютер "ПК-01 Львів" розробки 128-заводу ім.Леніна, сьогодні ЛОРТА

За словами Юрія Добуша, тоді була необхідність у створенні комп'ютера, який мав би хорошу графіку. Потрібно було, щоб це був комп'ютер з достатньою кількістю програм і ігор, а також щоб вони були доступні. Виникло питання, як зробити щось компактне, зручне, дешеве і одночасно надійне. І тут під руку попався "Спектрум".

У серпні 1985 року оригінальний ZX Spectrum був узятий в іноземних студентів на дві години для зняття осцилограм. На основі аналізу цієї інформації і схеми оригінального ZX Spectrum, отриманої з НДР, була розроблена схема з аналогічними параметрами. Її розробка зайняла близько місяця, причому робота велася не на папері, а безпосередньо "в залізі" - у вигляді робочого макета, зібраного з доступних тоді деталей.

Перший варіант клону був запущений в жовтні 1985 року. При розробці прагнули наблизити всі таймінги до параметрів оригінального комп'ютера, а також досягти аналогічного споживання струму. Схема на папері була складена тільки після закінчення розробки.

Прошивка ПЗП була набрана з фотокопій статті з західнонімецького журналу, де опублікували дизасемблерований код прошивки. Фотокопії статті теж були отримані в іноземних студентів, що займалися розробкою программного забезпечення для ZX Spectrum і мали багато документації.

Сам Юрій згадує так: "Був такий Женя, де він мав контакти. Хтось із іноземних студентів привіз фірмовий "Спектрум" сюди, в ОКБ. Цей Женя контактував з Натоптою Євгеном Євгеновичем, який, побачивши цей комп'ютер, попросив Женю взяти його собі додому пограти... Ми беремо з роботи 99-й осцилограф, тягнемо його туди і буквально проходимо по всіх ніжках, замальовуючи осцилограми цієї ULA-шки. Крім того, у нас була інформація по структурі програмного забезпечення: буквально був списаний один листок. Ще ми зчитали інформацію з ROM комп'ютера. І почали працювати. Євген Євгенович Натопта займався програмним забезпеченням, а я, молодий ще тоді фахівець, - конкретно залізом. Власне розробкою. За осциллограммами відновлював схему".

Не можна сказати, що тільки у Львові звернули увагу на цей комп'ютер. Так, паралельно роботи над копіюванням "Спектрума" велися в Каунасі, однак саме схема "львівського варіанту" першою пішла в народ і лягла з невеликими змінами в основу багатьох наступних моделей радянських "спектрумів".

Московський клон "Москва-48" являв собою майже повну копію "львівського варіанту"; на основі цієї схеми в Ленінграді вийшла модель "Ленінград-48". Львівська схема використовувалася і при розробці інших вітчизняних клонів - наприклад, "Пентагон-48". Багато мікросхеми там мають ті ж номери, що і на схемі зі Львова.

Переклад: Роман Тузяк, спеціально для "Львів Online"
Оцініть статтю: 
Знайшли друкарську помилку в тексті? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter


ЧОЛОВІЧИЙ ЖУРНАЛ "WINNER"


ЖІНОЧИЙ ЖУРНАЛ "BEAUTY"