Реєстрація    Увійти
Авторизація

Врятувати первоцвіти: на Львівщині створять ботанічний заказник для шафрану

 

В урочищі «Чорний ліс» на території Великомостівського лісництва ДП «Жовківське лісове господарство» (Львівська область) планують створити новий ботанічний заказник загальнодержавного значення «Малополіський шафран». На цій території росте унікальний червонокнижний шафран Гейфеля. Однак браконьєри збирають його на продаж, що ставить цей вид під загрозу зникнення.

5 квітня урочище «Чорний ліс» разом з журналістами відвідали екологи та лісівники. Як передає кореспондент ІА ZIK, одразу на узбіччі дороги вони побачили двох людей, які зривали червонокнижну рослину. Однак ті поспішили сісти в машину і поїхати.

Трохи далі в лісі шафран зривав чоловік із наплічником. Лісівники запідозрили, що він збирає букети на продаж, і викликали на місце поліцію для складання протоколу про порушення.

 

«Уздовж траси стоять плакати про заборону зривання червонокнижних первоцвітів. Протоколи за збирання квітів складають екологи. Ми викликаємо поліцію, бо, як бачите, народ такий, що без поліції нічого практично неможливо зробити», – розповів лісничий Великомостівського лісництва ДП «Жовківське лісове господарство» Ігор Бочилюк. 

За його словами, минулого року був складений один протокол, а цього року це перший такий зафіксований випадок.

 

Як повідомив начальник управління охорони природних ресурсів департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Андрій Сенюк, за одну зірвану квітку Шафрану Гейфеля передбачений штраф у розмірі 52 грн, за вилучення з навколишнього природного середовища – від 340 до 850 і за торгівлю – від 1800 до 4250 грн. 

Щоб зберегти популяцію червонокнижних первоцвітів, на цій території планують створити ботанічний заказник загальнодержавного значення. На сьогодні ця ідея вже отримала погодження у Міністерстві екології, наступний крок – розроблення департаментом ОДА проекту створення заказника. Після цього проект подадуть у міністерство для підготовки відповідного указу Президента.

Заказник планують створити вже до кінця цього року. Попередньо його територія займатиме близько 500 га.

У разі створення заказника там можна буде вживати додаткових заходів для збереження і захисну унікальних рослин, пояснив Андрій Сенюк: «Зокрема, заборонять будь-які рубки у весняний, літній і осінній період, щоб не нищити трав’яний покрив. Рубки буде дозволено проводити тільки у зимовий період. Також будуть встановлені щити з повідомленнями про заборону зривати ці квіти і буде підсилено патрулювання лісового господарства».

 

Окрім того, планується виділення додаткового фінансування для залучення туристів.

 

«Є ідея зробити такі варіанти, як в Європі, щоб люди могли приїхати і подивитися на ці квіти. Логічно зробити доріжки, які були би над квітами, щоб люди могли милуватися цими рослинами, не пошкоджуючи їх», – зазначив начальник управління.

 

Територія в урочищі «Чорний ліс», на якій росте шафран, – це унікальний природний феномен, розповіла професор кафедри ботаніки Львівського лісотехнічного університету Мирослава Сорока. 

По-перше, за її словами, це найпівнічніша популяція шафрану Гейфеля в Україні.

«Дослідження тут тривають давно. Шафран на цій території росте у зовсім не притаманних для нього умовах. Тут йому вдається зростати у високій вологості. Окрім того, вологі підтипи широколистяних лісів не відповідають екологічним вимогам шафрану, саме тому у цьому місці утворився своєрідний ботанічний феномен високої наукової та естетичної цінності», – підкреслила науковець.

До відома 

 

Сокальська районна рада прийняла рішення №438 від 12.12.2017 року «Про звернення до Міністерства екології та природних ресурсів України та Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації щодо підтримки клопотання ініціативної Групи про створення ботанічного заказника загальнодержавного значення «Малополіський шафран», орієнтовною площею 500 та, без вилучення лісових насаджень у користувача на території Великомостівської міської ради (Великомостівське лісництво ДП «Жовківське лісове господарство») Сокальського району Львівської області».

Міністерство екології та природних ресурсів погодило створення ботанічного заказника загальнодержавного значення «Малополіський шафран» (лист №5/4Л-8/290-18 від 10.01.2018 року.

Департамент екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації теж надав погодження на створення ботанічного заказника загальнодержавного значення «Малополіський шафран». 

За інформацією ІА ZIK

Оцініть статтю: 
0
Знайшли друкарську помилку в тексті? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
НОВИНИ УКРАЇНИ


ЧОЛОВІЧИЙ ЖУРНАЛ "WINNER"


ЖІНОЧИЙ ЖУРНАЛ "BEAUTY"
Блинчики на масленицу
Дата: 21.02.2020 08:07


НОВИНИ ВІД ПОРТАЛУ ГОНЕВА.НЕТ


НОВИНИ СВІТУ КІНО
 
[