Реєстрація    Увійти
Авторизація

Унікальну реліквію ХІІІ століття знайшли на Львівщині (Відео)

Унікальну реліквію ХІІІ століття знайшли на Львівщині (Відео)

Старовинний артефакт виявили під час ремонтних робіт у церкві Святої Параскеви

Бронзовий нагрудний хрест знайшли під час будівельних робіт у церкві Святої Параскеви, що в місті Буськ. Історики встановили, що вік знахідки становить приблизно 800 років. Кому міг належати артефакт, дізнавалася Марта Шикула.

Старовинний хрест виявили під час ремонтних робіт у церкві Святої Параскеви, у верхньому шарі ґрунту під підлогою. За дослідження знахідки взявся історик Іван Ціхоцький. Він уже очистив артефакт від ґрунту та видалив сліди окису.

Орнамент досить традиційний, ззовні зображено розп'яття Ісуса Христа, а на тильній - пророслий хрест, символ християнства. Років 800 тому він був посріблений.

За словами історика, такі хрести - їх називають енколпіони - з'явилися на Русі в період поширення християнства.

"Ці хрести до нас прийшли із давньої візантійської традиції. Це був спеціальний хрест, який призначався для збереження якихось сакральних предметів. Це могли бути мощі, святі реліквії чи частиночки хреста", - пояснює історик Іван Ціховський.

Церква святої Параскеви, під якою виявили пам’ятку, збудована у 1708 році. Знайдений енколпіон свідчить про те, що раніше на цьому місці вже стояв храм.Ми знаємо, що на тих землях хрещення було набагато раніше, ще в ІХ столітті. Значить були тут якісь місіонери і на тому місці була церква чи навіть дві. Можливо, люди і сховали той хрест, як вороги наступали, щоб не згоріли. А якщо там є часточка мощів, то він знаменитий. Воно ще раз підтверджує, що на тих землях християнство було набагато раніше, ніж на сході чи в Києві", - наголошує колишній настоятель церкви святої Параскеви отець Ярослав Гаранжа.

Тим часом дослідник уже має припущення щодо власника знахідки.

"Ця річ була дуже і дуже цінною. Звичайна людина собі такої речі дозволити не могла. Це були заможні люди, або священнослужителі, або монахи, чи заможні міщани. Найімовірніше, він належав або священику, який був похований на території церкви, і був поховальним інвентарем, або цілком можливо, що походить із самої церкви і був своєрідною пожертвою з боку парафіян", - вважає історик.

Після вивчення хреста істориками та археологами реліквію повернуть до храму Святої Параскеви для збереження.
Оцініть статтю: 
0
Знайшли друкарську помилку в тексті? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter
НОВИНИ УКРАЇНИ


ЧОЛОВІЧИЙ ЖУРНАЛ "WINNER"


ЖІНОЧИЙ ЖУРНАЛ "BEAUTY"


НОВИНИ ВІД ПОРТАЛУ ГОНЕВА.НЕТ


НОВИНИ СВІТУ КІНО
 
[